Connect with us

NFL

Nietypowy nagrobek słynnej senator. Uwagę zwraca wyjątkowa płaskorzeźba

Published

on

Od niedawna Barbara Borys-Damięcka na nowy nagrobek. Grób tej znanej reżyserki i polityczki znajduje się na stołecznych Powązkach Wojskowych i zdecydowanie urzeka swoją prostotą i pięknem.

Barbara Borys-Damięcka przyszła na świat 2 listopada 1937 r. w Warszawie jako Barbara Wajncjer. Podczas II wojny światowej razem z rodzicami trafiła do łagru w Republice Komi. Rodzina wróciła do Polski już po wojnie.

Pobyt w gułagu dla Barbary i jej młodszego brata Józefa był wielką traumą.

Pamiętam dokładnie, gdzie tajga, gdzie nasze baraki, gdzie wieżyczki strażników z kałachami, że mama pracowała przy wyrębie tajgi w charakterze konia, to znaczy zwoziła drewno, które zostało wycięte. Mrozy – 50 – 60 stopni Celsjusza. Głód. Pamiętam ryby. Potem już nigdy przez całe życie nie zjadłam ryby. Ani razu. Kiedy wróciliśmy, w domu zawsze były zapasy jedzenia. Pamięć o głodzie, widmo głodu było czymś strasznym

— wspominał brat Barbary Borys-Damięckiej, który w pożegnaniu siostry na swoim Instagramie napisał, że Barbara ukradkiem przynosiła mu z przedszkola kluseczki.

Ambitna Barbara, gdy tylko rodzina osiedliła się w Warszawie, stwierdziła, że musi studiować w Łodzi, na wydziale zdominowanym przez mężczyzn. Ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej PWSFTViT w Łodzi. Jej mentorem stał się sam Andrzej Munk.

Prowadził zajęcia z filmu dokumentalnego, a ja bardzo interesowałam się tym gatunkiem. Munk stwierdził, że mam wszystkie zadatki na dokumentalistkę, bo jestem dociekliwa, cierpliwa i lubię zajęcia z montażu — wspominała w wywiadzie dla “Trybuny”.

Podczas wizyty w telewizyjnym studiu przy placu Powstańców zachwyciła się możliwością robienia programów na żywo. Gdy powiedziała Andrzejowi Munkowi, że postanowiła podjąć pracę w TVP, usłyszała:

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 USAmax24